JUNGTINIS LIETUVOS VAIKŲ CHORAS
Jungtiniame Lietuvos vaikų chore dainuoja 11-16 m. vaikai iš įvairių Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų. Choras dirba padaliniuose visoje Lietuvoje. Projektas vykdomas kartu su Lietuvos nacionaliniu kultūros centru.
2020-2021 SEZONAS

Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir dešimtmetį 2020-2021 m. sezone šventusi muzikos mokykla „Ugnelė” pandemijos įkraštyje pristatė naujo formato ir neįtikėtino turinio Jungtinį Lietuvos vaikų chorą! Nors laikas buvo sudėtingas, jis dovanojo galimybę ieškoti naujų būdų įdarbinti technologijas. O kadangi technologijos šiandien leidžia be didesnių iššūkių bendrauti su visu pasauliu, į Jungtinį Lietuvos vaikų chorą buvo sukviestos dirbti vaikų chorinės muzikos superžvaigždžės iš viso pasaulio – nuo Malaizijos iki Argentinos!

KOKIA BUVO PROJEKTO TEMA?

2020-2021 m. buvo pasirinkta tema „Malda pasauliui” – vaikai mokėsi giesmių iš įvairiausių pasaulio kultūrų ir bandė jas dainuodami atrasti (ir klausantiems dovanoti) ramybę šiuo sudėtingu laiku.

KAIP VISKAS VYKO?

Jungtinio Lietuvos vaikų choro užsiėmimai vyko virtualiai, Zoom platformoje. Vaikai į užsiėmimimus jungėsi iš savo namų; esant galimybei vykti gyvoms choro repeticijoms, vaikai rinkosi savo įprastose įstaigose chorais ir prie užsiėmimų jungėsi ne individualiai, o kolektyvais. Kiekviena dirigentė vaikus mokė 1-2 giesmių iš savo regiono.

Užsiėmimai vyko šeštadieniais, kartą į mėnesį visus mokslo metus. Vieno užsiėmimo metu vaikai dirbo su dviem arba trim skirtingomis dirigentėmis. Kiekviena dirigentė per visą projektą su vaikais susitiko po 2 kartus – pirmasis kartas buvo skirtas susipažinimui su kūriniu ir muzikinio teksto analizei, o antrasis – meninėms kūrinio atlikimo užduotims.

KAS DIRBO SU VAIKAIS?

– Charlotte Botha (Pietų Afrika/JAV) – buvusi Drakensbergo berniukų choro dirigentė, JAV Hamiltono koledžo chorinės veiklos vadovė
– Panda van Proosdij (Nyderlandai) – šokio ir teatro specialistė, judesio pedagogė, garsi dėl savo sukurtos „Choireography” („Choro-grafijos”) metodikos
– Dr. Tracy Wong (Malaizija/Kanada) – chorinės muzikos kompozitorė, Kanados Didžiojo filharmonijos jaunimo choro (Grand Philharmonic Youth Choir) dirigentė
– Valerija Skapienė (Lietuva) – Jungtinio Lietuvos vaikų choro meno vadovė, vaikų choro „Ugnelė” meno vadovė, Vilniaus J. Tallat-Kelpšos konservatorijos chorinių disciplinų mokytoja ekspertė
– Virginia Bono (Argentina) – choro „Estudio Coral Meridies“ vadovė
– Zimfira Poloz (Kazachstanas/Kanada) – Kanados Hamiltono vaikų choro meno vadovė

CHORO KONCEPCIJA

LOGO fbJungtinis Lietuvos vaikų choras – mūsų šalyje pirmą kartą taikomas muzikinio švietimo modelis, kai choro nariai surenkami iš skirtingų miestų, miestelių ir kaimų ir repetuoti susirenka vieną kartą per mėnesį. Tokį modelį berniukų chorui Estijoje jau keliolika metų taiko Estijos nacionalinio operos teatro berniukų choro meno vadovas ir dirigentas Hirvo Surva. Panašių projektų pasaulyje esama ir daugiau – Venesueloje 1975 m. tokiu principu įkurtas orkestras, kurio kūrėjų tikslas tuo metu buvo kovoti su skurdu ir nepritekliais atokesnėse šalies vietovėse; šis projektas taip pasiteisino, kad ėmė sparčiai plisti ir išaugo į ištisą nacionalinę mokyklą „El Sistema“, padalinių turinčią visoje šalyje. Daug metų dirbdami su vaikų chorais Lietuvoje mes matome, kaip toks projektas galėtų pasitarnauti ir čia – pagrindinė vaikų kultūrinio gyvenimo problema yra atskirtis tarp didžiųjų miestų ir rajonų, periferijose gyvenantiems vaikams stinga galimybių tobulėti ir plėsti akiratį taip pat efektyviai kaip tai gali daryti didžiuosiuose miestuose gyvenantys bendraamžiai. Jungtinį Lietuvos vaikų chorą subūrėme 2016 m. pavasarį, jame dainuojantys vaikai tobulina savo dainavimo techniką ir plečia muzikinį akiratį, o jų vadovai tuo tarpu gilina žinias profesinio tobulėjimo seminaruose, mezga pažintis ir semiasi neįkainojamos patirties.

Jungtiniame Lietuvos vaikų chore dainuoja 11-16 metų vaikai. Jie susitinka vieną dieną per mėnesį ir intensyviai repetuoja, tobulina vokalo techniką ir ruošia programas koncertams.

Vaikams repetuojant, vadovai tobulinasi specialiai projektui parengtoje seminarų programoje – ji atvira ir klausytojams, nedalyvaujantiems projekte. Išduodami kvalifikacijos pažymėjimai.

PADALINIAI LIETUVOJE

2017 m. spalio mėnesį projektą nutarėme išplėsti ir įkurti Jungtinio Lietuvos vaikų choro padalinius regionuose – bendradarbiaudami su projekte jau dalyvavusiomis chorų vadovėmis norime suteikti šansą dainuoti ir tiems vaikams, kuriems atvažiuoti iki Vilniaus nėra paprasta. 2019-2020 mokslo metais Jungtinis Lietuvos vaikų choras dirbo Šakiuose, Gargžduose, Visagine ir Vilniuje – iš viso chore dainavo apie 250 vaikų! Projekte kviečiami dalyvauti ir tie vaikai, kurie dar niekada nėra niekur dainavę, bei tie pedagogai, kurių įstaigose dar nėra chorų. Norime, kad Lietuvoje dainuoti galėtų kuo daugiau vaikų!

SPAUDA

LRT Klasikos laida Muzikinis pastišas / dalyvauja Valerija Skapienė, Ieva Krivickaitė,
Austėja Landsbergienė, Eglė Sirvydytė, Kristijonas Bartoševičius

LRT laida „Labas rytas“ (nuo 14:25) / dalyvauja Valerija Skapienė, Ieva Krivickaitė,
Jungtinio choro choristės Junona, Giedrė, Greta, Miglė, Elžbieta, Samanta, Kornelija,
Miglė, Dasha, Lana

2021: MALDA PASAULIUI

2020: MES – PASAULIO VAIKAI

2019: 5 DIENOS, PAKEITUSIOS LIETUVĄ

2018: KAD BŪTUM AMŽIAMS GYVA

2017: VAIKŲ MIŠIOS

2017: LAISVĖS GYNĖJŲ DIENAI

2016: DEBIUTAS